Şizofreni ruhsal değil, beyinsel bir hastalık!

Şizofreni ruhsal değil, beyinsel bir hastalık!

İzmir’de babasına ve annesine siyanürlü şerbet içirerek ölümüne sebep olan üniversite öğrencisi Mahmut Can Kalkan’a şizofreni tanısı konmuş olması, alınabilecek önlemleri ve şizofreni hastalığını bir kere daha ülke gündemimimize taşıdı. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şizofreni hastalığı ve vakalar konusu ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

İzmir’de babasına ve annesine siyanürlü şerbet içirerek ölümüne sebep olan üniversite öğrencisi Mahmut Can Kalkan’a şizofreni tanısı konmuş olması, alınabilecek önlemleri ve şizofreni hastalığını bir kere daha ülke gündemimimize taşıdı. Prof. Dr. Tarhan, şizofreni hastalığı ve vakalar konusu ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Tarhan, İzmir’de yaşanmış olan bu dehşet ve şizofreni hastalığı ile ilgili önemli bir takım bilgiler verdi.
“Konulmuş olan şizofreni hastalığı teşhisi genellikle, ailelerin bazı düşünce ve davranış bozukluklarını saptaması ile birlikte bir hekime getirildiği zaman muayene ile basit bir şekilde tanı koyulabilen bir hastalık” diye ifade eden Prof. Dr. Tarhan,

ŞİZOFRENİ HASTALIĞI NASİHAT İLE DÜZELTİLEBİLECEK BİR RAHATSIZLIK DEĞİL!

“Şizofreni, insanın beyin kısmının karar vermiş olduğu kısmın bozulduğu bir hastalık olarak tanımlanır. İnsan beyni dışarıdan algıladığı ya da aklına gelebilen bilgileri algılayabilir, yorumlayabilir ve cevap verir. Bu durumu beynin ön kısmı yapar. Şizofrenide yapılmış olan araştırmalarda ise bu insanların beyninin ön kısmı ne yazık ki iyi bir şekilde çalışamıyor. Yani beynin ön kısmı hatalı kararlar almaya neden olabiliyor. Şizofreni tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu sebeple şizofreni hastalığı nasihatle, psikoterapilerle, çeşitli telkinlerle, iyileşebilecek bir hastalık değildir. Şizofreni, bir beyin hastalığı. Beynin ön kısmının kimyası bozulmuş, beynin ön kısmı, beynin diğer kısımları ile bağlantı kurmadan işlevini sürdürüyor” şeklinde konuştu.

ŞİZOFRENİ RUHSAL DEĞİL, BEYİNSEL BİR HASTALIK

“Son zamanlarda ise yapılmış olan beyin fonksiyon testlerinde, beyin ölçümlerinde şu sonuçlar  meydana gelebiliyor: Şizofreni hastalarının beyninin ön kısmı düzgün bir şekilde çalışamıyor. Beynin yorumlayabilme kısmıları ve algılayabilme kısımları ile karar verebilme kısımları birbirleri ile bağı kopabiliyor. Beyin fonksiyonlarının çalışması ile ilgili son yapılan araştırmalarda, ‘Şizofreni hastalığının ruh hastalığı değil, bir beyin hastalığı olduğunu gösterir.” diyen Prof. Dr. Tarhan,cümlelerine şöyle devam etti: Bu kişilerin aklına bir bilgi geliyor. Paranoid bozukluğu ya da şizofreni hastalığı olan kişilerin, içinden bir his örneğin; ‘Bu insanlar senin baban annen değil, babanın annenin kılığına girmiş bir doğa üstü yaratık’ diyor. Normal şartlar altında insan beyninin direk olarak gerçeklik testi uygulaması gerek. Fakat gerçeklik testini uygulayamıyor, akıllarına gelen o saçma sapan düşünceye inanıyorlar ve kendi kafalarında onunla ilgili bir senaryo yazabiliyorlar. Anne babanın tutumu da açık, net ve şeffaf değilse, o sadece küçük bir şüphe iken saçmalamaya dönüşebiliyor ve sonrasında şizofrenik tablo ortaya çıkıyor.

ŞİZOFRENİ İÇİN BİYOLOJİK BİR TEDAVİ GEREKİYOR

Şizofreni için, beynin kimyasını düzeltebilecek biyolojik bir tedavi uygulanması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Tarhan,
Ayak kırığı durumuna nasıl tedavi gerekiyorsa, şizofreni hastalığına da o şekilde bir tedavi gerekir. Şizofreni, biyolojik bir hastalıktır. Bu neden ile Türkiye’de şizofreni hastalığının bir beyin hastalığı olduğunu belirtiyor. ve bunun tıpkı, nasıl vücutta bir yer felç olduğu zaman nörolojiye gidilip tedavi olunması gerekir, burada da bu kişilerin ilgili uzmanlara gitmesi ve bu farkındalığın artırılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum” diyerek sözünü bitirdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir