Balgamlı öksürüğe neler iyi gelebilir ve nasıl geçebilir?

Balgamlı öksürüğe neler iyi gelebilir ve nasıl geçebilir?

Özellikle kış ayından ilkbahar ayına kadar olan bu mevsim geçişi sürelerinde, balgamlı öksürük problemi bir çok kişide popüler olarak ortaya çıkabilen bir problem durumuna gelmiştir. Balgamlı öksürüğün bir çok sebebi arasında polenlenmenin ve mevsim geçişleri arasında hava değişimlerinin başlamış olması da etkili olabilir.  Fazlasıyla rahatsız edici bir biçimde meydana gelen ve insanların ağızlarında sürekli bir biçimde balgam oluşmasına sebep olan balgamlı öksürük, kuru öksürükten belli noktalarda ayrılabilir. Kuru öksürük çok daha ciddi bir rahatsızlığa işaret ederken, balgamlı öksürük ise genel olarak akciğerlere uzanmış olan trake borusundaki bir iltihaplanma olarak ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı da balgamlı öksürükte kullanılan doğal yöntemler uzmanlar tarafından da sık bir şekilde tavsiye edilmektedir. Peki Balgamlı öksürüğe neler iyi gelebilir ve nasıl geçebilir?

Özellikle kış ayından ilkbahar ayına kadar olan bu mevsim geçişi sürelerinde, balgamlı öksürük problemi bir çok kişide popüler olarak ortaya çıkabilen bir problem durumuna gelmiştir. Balgamlı öksürüğün bir çok sebebi arasında polenlenmenin ve mevsim geçişleri arasında hava değişimlerinin başlamış olması da etkili olabilir.  Fazlasıyla rahatsız edici bir biçimde meydana gelen ve insanların ağızlarında sürekli bir biçimde balgam oluşmasına sebep olan balgamlı öksürük, kuru öksürükten belli noktalarda ayrılabilir.

Kuru öksürük çok daha ciddi bir rahatsızlığa işaret ederken, balgamlı öksürük ise genel olarak akciğerlere uzanmış olan trake borusundaki bir iltihaplanma olarak ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı da balgamlı öksürükte kullanılan doğal yöntemler uzmanlar tarafından da sık bir şekilde tavsiye edilmektedir. Peki Balgamlı öksürüğe neler iyi gelebilir ve nasıl geçebilir?

Balgamlı öksürük kronik ve akut olarak devam edebilir. Kronik olarak ve kendini dönem dönem tekrar edebilen geçmek bilmeyen balgamlı öksürük şikayetleri, çoğunluk olarak tütün mamüllerini tüketen kişiler, sigara kullanan kişiler, rutubetli ortamlarda bulunan ya da çalışan kişiler, alerjik hastalıkları olan kişiler ile mevsim geçişlerinde görülebilir.

Akut olarak kendini gösteren balgamlı öksürük ise ani gelişmeler sebebiyle başka bir hastalığa işaret edebilir ve bu sebeple bir uzman görüşü alınması gerekmektedir. Balgam söktürücü kullanılan bu ilaçların sık bir şekilde görülebilen yan etkileri ve ağızda bırakmış oldukları acımsı tat sebebiyle balgamlı öksürükte doğal çözümler oldukça popüler aranan bir konudur. Bundan öncesinde ise balgamlı öksürüğe sebep olabilecek durumlardan uzak durulması gerekmektedir. Bunlar arasında ;

  • Nemli veya ıslak kıyafet giyinmemeli
  • Rutubetli ve nemli ortamlardan olabildiğince uzaklaşılmalı
  • Tütün ve sigara ürünlerinden uzak durulmalı
  • Mevsim geçişleri esnasında düzenli beslenilmeli
  • Mayt ve toz gibi alerjik reaksiyon gösterebilecek etkenler önlenmeli

Bütün bu bahsettiğimiz şartlar balgamlı öksürüğün engellenmesi konusunda fazlasıyla etkili olabilir. Bununla birlikte, bitkisel ve doğal çözümler de vardır. Balgamlı öksürüğe neler iyi gelebilir ve nasıl geçebilir?

BALGAMLI ÖKSÜRÜĞE NELER İYİ GELEBİLİR VE NASIL GEÇEBİLİR? EVDE BİTKİSEL VE DOĞAL TEDAVİ İLE BALGAMLI VE KURU ÖKSÜRÜK NASIL GEÇEBİLİR, ÖKSÜRÜĞÜ NE KESEBİLİR?

BALGAMLI ÖKSÜRÜĞE NELER İYİ GELEBİLİR?

  • Zerdeçal ve zencefil, doğal mucizeler arasında yer bulmaktadır. İçeriğinde barındırdığı antibiyotik özellikleri ile, özellikle balgamlı öksürüğe karşı olarak en fazla tavsiye edilen yöntemler arasında yerini alabilir. Sık bir biçimde kullanım şekli olarak, aktarlardan elde edilebilecek zerdeçal ve kuru zencefilin, bala karıştırılıp günde 2 tatlı kaşığı olarak tüketilebilmesi, doğal balgam söktürücü etkisi gösterebilir.
  • Ayrıca balgam söktürücü bitkilerin arasında yerini alan rezene ise içeriğinde barındırmış olduğu antiseptik özellikleri ile birlikte balgama karşı temizleyici bir etkisi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir