Alzheimerın tanımı?

Alzheimerın tanımı?

Yaşlılıkla birlikte kendini gösteren ve başlangıçta unutkanlık olmak üzere çeşitli davranışsal ve zihinsel bozukluklara yol açabilen ve zamanla giderek ilerleyen bir beyin hastalığı olarak tanımlanabilir.

Beynimizin belli kısımlarında, bilinmeyen bir sebepten dolayı birtakım proteinler birikebilir. Bu da beyindeki iletişimi sağlayan sinir hücrelerinin hasar almasına yol açabilir…

Alzheimerın tanımı?

Yaşlılıkla birlikte kendini gösteren ve başlangıçta unutkanlık olmak üzere çeşitli davranışsal ve zihinsel bozukluklara yol açabilen ve zamanla giderek ilerleyen bir beyin hastalığı olarak tanımlanabilir.

Beynimizin belli kısımlarında, bilinmeyen bir sebepten dolayı birtakım proteinler birikebilir. Bu da beyindeki iletişimi sağlayan sinir hücrelerinin hasar almasına yol açabilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Alzheimer hastalığının ilk semptomu genel olarak unutkanlık olabilir. Yeni bazı bilgiler öğrenebilme ya da yakın zamana ait bazı bilgileri hatırlayabilme zorluğu görülebilir. Ayrıca karar verme zorluğu, konuşma bozukluğu, yolunu kaybetmek ya da kişileri tanıyamamak gibi başka zihinsel problemlerde ortaya çıkabilir.

Alzheimer hastalarında tabloya çoğu kez davranış ve kişilik bozuklukları da eşlik eder. Özellikle hastalık ilerledikçe birçok hastada depresyon, saldırganlık, huzursuzluk, hayaller görme, uyku bozuklukları ya da amaçsızca dolaşma gibi ruhsal sorunlar görülebilir.

Zihinsel bozukluklar:

Unutkanlık

Yolunu kaybetmek

Konuşma bozukluğu

Karar verme güçlüğü

Kişileri tanıyamamak

Öğrenme güçlüğü

Ruhsal bozukluklar:

İlgisizlik

Huzursuzluk

Uyku bozukluğu

Saldırganlık

Gerçekdışı hayaller

Depresyon

Amaçsız bir şekilde dolaşmak

TANI KOYMAK

Alzheimer semptomları ile başvurmuş olan hastalara yapılabilecek laboratuvar incelemeleri ve radyolojik sonrası uygulanabilecek tanı ile konulan Alzheimer teşhisi %92 oranında doğruluk oranı ile konulur. Alzheimer hastalığı bunamanın en büyük sebebidir, ancak aynı semptomları gösterebilen başka çeşitli hastalıklar da bulunabilir.

Bu neden ile birlikte, alzheimer hastalığının diğer bunama durumlarından tam olarak ayırt edilmesi gerekmektedir. Sinir hastalıkları uzmanları, yani ruh hastalıkları uzmanları ve nörologlar, yani psikiyatristler, çeşitli testler sonucunda laboratuvar tetkikleri ve beyin filmleri sayesinde bugün yüksek oranda kesin olarak teşhis konulabilmektedir.

KİŞİLERDE, NE KADAR SIKLIKLA GÖRÜLEBİLİR?

Alzheimer, sıklıkla 66 yaşın üzerindeki insanlarda görülebilir. Hem erkek, hem de kadında  görülebilen bu rahatsızlığın, bazı incelemeler sonucu kadınlarda biraz daha fazla ortaya çıktığı belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar, 66 yaşın üstündeki, ortalama olarak her 17 insandan birinde bu rahatsızlığın görülebildiği kanıtlanmıştır. 82-86 yaşın üzerindeki, her iki kişiden birinde alzheimer görülebilmektedir.

Ayrıca bu rahatsızlık yalnızca 66 yaşın üzerinde değil, 40 ve 50’li yaşlarda da ortaya çıkabilir. Ancak diğer yaşlara oranla çok sık karşılaşılabilen bir durum değildir.

Dünyada 40 milyondan fazla alzheimer hastası bulunur. Bu hastaların yaklaşık olarak 700 bini ülkemizdedirler. Bu rahatsızlığın sayısı ise gün geçtikçe artış göstermektedir. Çünkü dünyada insan ömrü uzamakta ve yaşlı insan sayısı artmaktadır.

HASTALIĞIN SEYRİ

Alzheimer hastalığı yavaş bir şekilde ilerleyebilen, fakat zamanla günlük yaşamımıza olumsuz bir şekilde etki göstererek, hastaları geri dönüşü olmayan bir bakıma muhtaç bırakabilen bir rahatsızlıktır.

Genel olarak 3 evreye ayrılır:

Birinci evrede, unutkanlık başlar kişiler bildiği daha önce gördüğü mekanları tanıyamaz. Ve bazı cümle kurarken kelimeleri seçemezler, hobilerine ve işine karşı ilgisini yitirme gibi erken semptomlar verebilir ve genel olarak kişi hasta olduğunu kabul etmek istemez.

İkinci evrede, belleğimizi yavaş bir şekilde kaybederiz ve bu durum zamanla belirginleşmeye başlar. Bize yakın olan insanların isimlerini unutabilir, konuşma bozukluğumuz artabilir, yıkanma, giyinme gibi gündelik işlerinde yardıma ihtiyaçımız olabilir, yolumuzu kaybedebilir ve bazı hayaller görebiliriz.

Ve son evrede ise artık aile bireylerini tanıyamayız, yürümede ve yemek yemede güçlükler başlayabilir, dışkımızı ve idrarımızı tutamayabilir aynı zamanda ciddi bir şekilde davranış bozuklukları gösterebiliriz..

Alzheimer hastalığı, yaklaşık 6-9 yıllık bir ilerleme dönemi süresi içinde hasta olan kişiyi, tamamıyla bakıma ihtiyacı olan ve yatağa bağlı duruma getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir