Sivilcenin oluşma nedenleri nelerdir? Sivilce nasıl geçebilir?

Sivilcenin oluşma nedenleri nelerdir? Sivilce nasıl geçebilir?

Başlangıcı ergenlik dönemidir. Ve bu ergenlik döneminden başlayarak cinsiyet ayırt etmeksizin her yaşta görülebilen sivilce,  kişilerin canını sıkabilen sorunlardan biri olarak kabul edilir. Vücutta oluştuğu yer ve şiddeti açısından farklılık gösterebilen sivilceler, akne adıyla da bilinmektedirler. Peki, bu Sivilcenin oluşma nedenleri nelerdir? Sivilce nasıl geçebilir? İşte karşınızda sivilcelerin tedavisi hakkında merak edilen soruların yanıtları!

Sivilceler, genel olarak ergenlik döneminde ortaya çıkarlar. Ve bu sivilceler, kişilerin canını sıkabilen sorunlardan biri olarak kabul edilir. Vücutta oluştuğu yer ve şiddeti açısından farklılık gösterebilen sivilceler, akne adıyla da bilinmektedirler. Peki, bu Sivilcenin oluşma nedenleri nelerdir? Sivilce nasıl geçebilir? İşte karşınızda sivilcelerin tedavisi hakkında merak edilen soruların cevapları!

Erkek ve kadın bireylerin ergenlik döneminden sonra başlayabilen bu sivilce sorunu, sadece gençlik yaşlarına has bir durum olarak kabul edilmez. Her yaşta karşnıza gelebilecek bir problem olan sivilce, manevi ve maddi birçok durumdan kaynaklı oluşma şansı vardır. Günlük hayatta yaşanmış olan duygusal kırıklık, stres vs. gibi durumlar sivilce oluşumunun manevi yönünü bize açıklarken, cildimizin üzerinde kullanılmış olan kozmetik ürünler, cilde baskı yapılması ve cildin temizlenmemesi de sivilcenin oluşumunda maddi yönü oluşturur. Tamamen sizler için hazırladığımız bu  haberimizde ise sivilcenin başlangıcından sivilce tedavisine kadar bütün detayları tek tek analiz ettik.

SİVİLCE NEDEN OLUŞUR?

Cilt üzerindeki ölü tabaka, kir gibi çeşitli rahatsızlıklar gözeneklerimizin tamamen tıkanmasına sebep olabilir. Tıkanmış olan bu gözeneklerde ise inflamatuar yani bir cilt hastalığı olan sivilce ortaya çıkabilir.

Genellikle yağlı ciltlerde görülen bu sivilce sorunu, cildimizin yağ ile tıkanması sonucunda tıkanan bölgede oluşan bakteriler sebebiyle yaşanabilir. Gözeneklerin tıkanması ile birlikte yaşanan cilt üzerinde adı sivilce olan, iltihaplı büyük ya da küçük kabarmalar olur.

SİVİLCEYE NEDEN OLAN SEBEPLER NELERDİR?

Cilt üzerinde kullanılmış olan kozmetik ürünleri baş sırada olmak üzere sivilce oluşumuna yardımcı olan birçok faktör bulunur. Yaşanılan yoğun travma ve stres dönemleri neticesinde de sivilcenin ortaya çıkma durumu yaşanabilirken, özellikle lityum ve androjen barındıran ilaçlar kullanıldığında da sivilce meydana gelmesi gözlemlenebilir. Duygusal açıdan da yaşanılan problemler, kadınlarda regl (adet) dönemi, sivilcelere yan etkisi olan ilaçlar da sivilce problemini tetikleyebilir. Günlük hayatta kullanılan ve deriye düzenli bir şekilde baskı yapan materyaller, aksesuarlar da sivilcenin oluşumu adına kaynaklık etmektedirler. Bununla birlikte cildimizi temiz tutmamamız veyahut az temizlenmesi durumu ya da cildimizin nemlendirilmemesi durumu da sivilce oluşumunu fazlalaştıran sebeplerden biridir.

SİVİLCE NASIL GEÇER?

Sivilce ya da akne tedavisi doğal yollarla olabileceği gibi tıbbi yöntemlerle de olabilmektedir. Sivilcenin büyüklüğüne ve şiddetine göre bu tedaviler değişebilmektedir. Ufak ve rutin aralıklarla çıkan sivilceler için doğal yöntemler denenebilirken büyük ve sürekli çıkan sivilceler için doktor kontrolü mutlaka şarttır. Sivilce (akne) tedavisinde kullanabilecek ilaçları doktorunuzun onayı olmadan satın almak başka büyük problemlere yol açabilir ve size geri dönülemez hasarlar verebilir.

Doğal sivilce tedavisinde, cildin sürekli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Mümkün ise eğer yumuşacık bir sabun ile kalktıktan hemen sonra ve yatmadan hemen önce cildimiz güzelce yıkanıp, temiz bir kağıt havlu ile kurulanması gerekir. Cildimize fazla kozmetik malzeme sürülmemesi ve olabildiğince doğal halde bırakılması lazım. Cilde baskı uygulayan, tahriş edebilecek veya sıkan giysilerden uzak durulmalı ve aksesuarlardan kesinlikle kaçınılması gerekmektedir. Büyük ya da küçük denilip sivilce kesinlikle ve kesinlikle kaşınmamalı ve sıkılmamalıdır..

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir