Dişinde dolgusu olanlar vatandaşlar dikkat! Uzmanlar doktorlar uyarı yaptı!

Dişinde dolgusu olanlar vatandaşlar dikkat! Uzmanlar doktorlar uyarı yaptı!

Ağız: bağışıklık sistemi ve sinir sisteminin bir parçası olarak görülen kardiyovasküler ve lenfatik sistemler kanalı ile birlikte vücudun geri kalanına bağlıdır. Dolgu yaptırmak birçok vatandaşın istemediği ve kaçtığı bir durumdur diyebiliriz. Cıva amalgam dolgulardan ortaya çıkabilecek zehirli cıva, ağız yolu ile birlikte mideye kadar gidip sonra vücudumuzun hidroklorik asit üretimine zarar verebilir, bu durumda midede yanmaya ve sindirim problemlerine neden olabilir. Diş Hekimi Uzmanı İlker Erdoğan dolgu konusu ile ilgili bazı uyarılarda bulunmayı ihmal etmedi.

Ağız: bağışıklık sistemi ve sinir sisteminin bir parçası olarak görülen kardiyovasküler ve lenfatik sistemler kanalı ile birlikte vücudun geri kalanına bağlıdır. Dolgu yaptırmak birçok vatandaşın istemediği ve kaçtığı bir durumdur diyebiliriz. Cıva amalgam dolgulardan ortaya çıkabilecek zehirli cıva, ağız yolu ile birlikte mideye kadar gidip sonra vücudumuzun hidroklorik asit üretimine zarar verebilir, bu durumda midede yanmaya ve sindirim problemlerine neden olabilir. Diş Hekimi Uzmanı İlker Erdoğan dolgu konusu ile ilgili bazı uyarılarda bulundu.

Tıbbın önemli alanlarından biri diş hekimliğidir. Çünkü ağız kısmı vücudumuzun en önemli bölgelerinden biri olarak kabul edilir. Neden ağızımızı tıbbi kontrollerden mahrum bırakalım ki! Ağzımız ve vücudumuzun geriye kalanı için birbirinden farklı sigorta planları bulunuyor. Düzenli ağız ve diş bakımı ise kronik hastalıkların iyileşme sürecinin hayati önem taşıyan bir parçası olmak durumundadır.

DİŞLERİMİZDEN VÜCUDUMUZA DOĞRU YAYILIYOR
Ağız, aynı zamanda endokrin sistemimize de çok yakından bağlıdır diyebiliriz. Aşırı hassas ve kırılgan olan tiroid bezi, ağzımızın hem alt kısmındadır. Epifiz ve hipofiz bezleri de beyne yakın bir şekilde, sinüslerin arka bölümünde üst kısımdadır. Tiroid; vücut ağırlığını, vücut sıcaklığını, saç uzamasını ve hücre metabolizmasını sürekli kontrol eder. Hipofiz bezi ise diğer tüm endokrin bezlerinin çalışmasını kontrol eder diyebiliriz.Epifiz bezi ise uykuyu ve ruh halini düzene sokan melatonin ve serotonin hormonlarını salgılar.

Yıllar sonra dolgularınızdan salınıp ağız içi boşluğunuzda veya sinüslerinizde birikmiş olan civa buharının boğazınızda bulunan tiroid bezinize etkisi olmayacağını mı düşünüyorsunuz? Peki ya kan dolaşımınıza veya lenflerinize sayısız zararlı etrafa sürekli bir bakteri kolonisi saçan, enfeksiyonlu bir kök kanalı hakkında neler düşünürsünüz?

Çok basit bir seviyede anatomi bilgisine sahip kişiler için bile bu cevaplar fazlasıyla açıktır. Bu yazımda, tüm okuyucu kişilere iyi bir diş hekimliği uygulamanın tüm vücut sağlığına ne şekilde etkisi olduğuna dair birtakım örnekler de vereceğim çünkü ağız-vücut bağlantısını herkesin tam olarak öğrenmesini istiyorum.

MİLYONLARCA KİŞİDE VAR

Cıva kullanını tercih etmeyen diş hekimleri ise bu cıvanın mideye girmesi sonrasında mide asidinin yavaş bir şekilde zayıfladığını Operatör Doktor Hal Huggins’in çığır açan çalışmalarından dolayı bilmektedirler. Cıva klorür, midenin iç dokusuna zararı olabilir ve hidroklorik asit üretimini reddeder.

Güçlü mide asitleri sadece bizim yediğimiz besinleri sindirilebilir parçalara ayırmaya yaramak ile kalmaz ve aynı zamanda besinlerde bulunan amip, kötü huylu bakteriler veya paraziti öldürerek bütün bu zararlı maddelerin bağırsaklara gitmesini engelleyebilir. Öte yandan ise zayıf mide asidi, parazit, amip veya zararlı bakterin vücudmuza girmesine ve bağışıklık sisteminizle onunla savaşmasına neden olabilir. Cıva, böbreklerimiz için zehirleyici ve aynı zamanda fazlasıyla zararlıdır.

Sindirim sorunu ise tam olarak yediğimiz yemeği sindirmede sorun yaşamamıza, yani yemeğimizi tam olarak sindiremediğimiz anlamına gelmektedir. Zayıf mide asidi; sindirim sorununa, sindirim sorununa ise midede yanmaya sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir