Dikkat mevsimsel değişikliklerde hastalık tehlikesi!

Dikkat mevsimsel değişikliklerde hastalık tehlikesi!

Çocuklarımız için mevsimsel değişiklik faktörü ve okulların açılmış olması ile beraber gelen hastalık dönemi tam anlamıyla başlamış oldu. Bu mevsim değişikliklerinde karşımıza çıkacak olan hastalıklardan biz ebeveynler olarak çocuklarımızı koruyabilmemizin en önemli yollarından birisi ise bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmemizden geçer. Çocuk Hastalıkları Uzmanı olan Doktor Fikret İşbilir, mevsimsel geçişlerde  çok miktarda karşımıza gelen hastalıkları ve çocukları bu hastalıklardan nasıl koruyabileceğimiz konusunda bilgiler verdi.

Çocuklarımız için mevsimsel değişiklik faktörü ve okulların açılmış olması ile beraber gelen hastalık dönemi tam anlamıyla başlamış oldu. Bu mevsim değişikliklerinde karşımıza çıkacak olan hastalıklardan biz ebeveynler olarak çocuklarımızı koruyabilmemizin en önemli yollarından birisi ise bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmemizden geçer.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı olan Doktor Fikret İşbilir, mevsimsel geçişlerde  çok miktarda karşımıza gelen hastalıkları ve çocukları bu hastalıklardan nasıl koruyabileceğimiz konusunda bilgiler verdi. Soğuk havalar yavaş bir şekilde kendisini göstermeye başladı Bu havaların dengesinin değişmesi ile beraber okulların açılmış olması çocuklarımız için hastalık dönemi ve enfeksiyonda başladı.

Özellikle bu mevsim geçişlerinde ise bakteriler çok daha hızlı bir şekilde yayıldığından dolayı bu hastalıklar çocuklarımızın sağlık durumunu tehlike altına sokmaya başladı. Bu süreçte ise çocuklarımızın bu hastalıklardan koruması sağlam ve aynı zamanda bağışıklık sistemlerini daha da güçlendirmek için birtakım hijyen şartlarına dikkat etmek ve daha sağlıklı bir şekilde besleyerek ilk önlemleri almamız gerekiyor.

MEVSİMSEL DEĞİŞİKLİKLERDE HANGİ HASTALIKLAR ÇOK SIK BİR ŞEKİLDE GÖRÜLÜYOR?

Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları, ateş, boğaz ağrısı, kulak ağrısı, öksürük ve burun akıntısı problemleri, sonbahar mevsiminde özellikle çocuklarda sık bir şekilde görülebilen hastalıklar arasında yerini alabiliyor. Mevsimsel değişikliklerde ise yaşadığımız o sıcaklık farklılıkları virüs ve bazı bakterilerin ortaya çıkmasına uygun koşul sağlıyor.

Bu sebeble özellikle alt-üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerjik reaksiyonlar miktarında artmalar yaşanabiliyor. Mevsim değişikliklerinde çocuklarımızın  bağışlık sisteminin gücünü arttırarak bu süreçte iken aldıkları zararı çok daha aza indirgemeyi sağlamamız için biz ebeveynlere çok önemli görevler düşebiliyor.

MUTLAKA PAKETLİ BESİNLERDEN UZAK DURMALISINIZ!

Doğru ve doğal gıdalara ulaşma konusu artık günümüzde her şey ilaçlı iken zor olsa da bunu yapabiliriz. Çocuklarımızın bağışıklığını güçlendirebilmenin en güçlü yollarından birisi mutlaka sağlıklı gıdaları tüketmekten geçebiliyor. Bunun için özellikle marketlerde satışı olan paketli ve çoğunluğu yapay şekerli olan gıdalardan çocuklarımızı uzak tutmamız gerekiyor.

Çünkü mevsimsel geçiş aşamasında meyve ve sebzeler, beyaz et ürünleri hastalıklara karşı büyük bir kalkan oluşturmamız ve bağışıklık sistemimizi güçlü bir hale getirmemiz konusunda bize büyük bir katkı sağlıyor. Sonbaharda ise bağışıklığımızı güçlendirecek besinler; ıspanak, pırasa, mantar, havuç, turp, brokoli, karnabahar, ceviz, elma, greyfurt, üzüm gibi meyve ve sebzelerin bu konuda bize büyük yararı olabilir. Uzman Doktor Fikret İşbilir, bu tüketilen gıdaların yanı sıra balık tüketiminin de çok önemli bir yeri olduğunu vurguluyor.

ANTİBİYOTİK TEDAVİSİNE GEREK YOK

Çocuklarda sıklıkla ortaya çıkan hastalıkların başında yerini alan grip ve nezle birbirlerine benzerlik gösterdikleri için genellikle birbirleri ile karıştırılıyorlar. Nezlenin başlıca belirtileri; burun tıkanması, burun akıntısı, öksürük ve halsizlik olarak karşımıza çıkabilirken, gripte ise en çok ateş, kas ve eklem ağrıları, halsizlik gibi semptomlar ortaya çıkabiliyor.

Gribal enfeksiyonlarda Ocak ayına doğru artış beklenirken, üst solunum yolu enfeksiyonları içinde tonsillit (bademcik iltihabı), farenjit (yutak iltihabı), otit (kulak iltihabı), sinüzit(sinüs iltihabı), rinit (burun iltihabı) ve soğuk algınlığıda çok daha fazla karşımıza gelebiliyor. Bunların çoğuda bazı bakteriler ve virüs kaynaklı enfeksiyonlar olduğundan dolayı, antibiyotik tedavisine gerek olmuyor. Ve son olarak bu hastalıklardan korunmak istiyorsanız eğer mutlaka pamuklu kıyafetler giymenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir