Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelebilir? Çocuklarda öksürük bitkisel ve doğal yollar ile nasıl geçebilir?

Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelebilir? Çocuklarda öksürük bitkisel ve doğal yollar ile nasıl geçebilir?

Öksürük bir tür temizleme ani hareketidir. Balgam veya boğaza takılabilen tahriş edici maddeler öksürük ile dışarı atılır. Bu öksürük hareketi akciğerlerden gelen o havanın süratli bir biçimde dışarı atılması halidir. Öksürme emrini beyin, kaslara ve göğüse sinyaller yollayarak yabancı maddenin dışarı atılmasını emreder. Akciğerlerde bu rolü halleder. Üst teneffüs yollarında meydana gelen alerjik durumlar, toz, duman ya da soğuk algınlığı şeklinde reaksiyonlarda öksürme isteği çok sıklık ile olabilir. Günlük yaşantımızda gün arasında görülen az sayıda öksürükler gayet düzgüsel bir durum olarak kabul edilebilir. Sürekli öksürme, öksürmeden sonra dışarı atılan balgam ve kuru öksürük şeklinde durumlarda bir sıhhat kuruluşlarına gözükmekte yarar olabilir. Çocuklarda öksürüğe en iyi ne gelir sorusunun cevabı olan naturel şifaları kullanıp öksürük sorununu yenmeyi emek vermeyi denemeden derhal önce kesinlikle  ve kesinlikle uzman bir doktorun görüşü katılımı gereklidir. Çocuklarda öksürük iyi mi geçebilir konusu hakkında uzman görüşüne bakılırsa hareket edilmesi gerekebilir ve öksürüğe iyi gelen kür tüketimi ve nebat için gelişigüzel bir biçimde hareket edilmesi önerilmez..

ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEBİLEN YÖNTEMLER

Konu çocuklar olunca insanlar çok daha duyarlı olabiliyorlar. Çocuğunuzun sürekli öksürme durumu içten içe sizi üzebilir. Bu tarz durumlarda öksürüğe iyi gelebilen şu şekilleri denemenizi tavsiye ediyoruz. 7 aydan minik olan bebekler için kesinlikle doktora gitmeniz gerekmektedir.

Balgam sökücü ilaçlar: Balgam üst teneffüs yollarına takılan ve akan, öksürme isteğini arttırabilen bir etkendir. Balgam sökücü ilaçlar kullanarak bu iltihaptan kurtulabilirsiniz.
Dekonjestanlar: Burun tıkanıklığını açıp akciğerdeki balgamı azıcıkta olsa hafifleten bir deva grubu olarak kabul edilebilir. Bu sayede öksürme isteğinizi de oldukca daha çok azaltabilir..
Antihistaminik ilaçlar: Alerjik benzer biçimde durumlar ile gelen öksürük oluşuyor ise eğer antihistaminik içeren deva grupları tercih edilmelidir.
Astım ilaçları: Astım hastalığından ötürü öksürükler var ise eğer uzman bir hekim kontrolünde ilaçların kullanılması gerekebilir.
Öksürük ilaçları: Çok şiddetli öksürük durumlarında ise mutlaka öksürük kesici ilaçlar kullanın.

Çocuklarda öksürük ve gıcığa iyi gelen yöntemler:

Karışık çay

Bir 1/4 dilim limon, elma kabuğunu soyup çekirdekleri ile beraber bir elma, bir miktar ıhlamur, tarçın ve 2 adet karanfil. Bu karışımı ılık bir suda çözerek karıştırın. Ve gün içerisinde içirebilirsiniz.

Pekmez ve tereyağı

Ilık suyun içerisine ıhlamuru ve ayva yaprağını atabilirsiniz. Demlendikten sonrasında içirebilirsiniz.

Ihlamur ve ayva

Ilık suyun içine ıhlamuru ve ayva yaprağını atabilirsiniz. Demlendikten sonra içirebilirsiniz.

Karabiber ve pekmez

Bir bardağın içine iki buçuk tatlı kaşığı pekmez atmayı ihmal etmeyin. Üstüne karabiber ekleyebilirsiniz. Ve sonra karıştırıp içirebilirsiniz.

ÇOCUKLARDA GECE ÖKSÜRÜK SORUNU NASIL GEÇER?

Çocuklarda gece başlayan ve geçmek bilmeyen kuru öksürükler için birtakım yöntemler uygulanabilir. Fakat birtakım halk içinde yaygın olan yöntemler de çocuğa daha fazlaca zarar verebilir. Bunlardan biri sıcak ve soğuk buhar uygulamasıdır. Size önereceğimiz bitkisel ve evde rahatça yapabileceğiniz şekilleri deneyebilirsiniz.

Ilık ballı su veya bal içirebilirsiniz
Su içirebilirsiniz
Ortamdaki hava kuru ise nemlendirirebilirsiniz
Yastıkların konumunu düzeltebilrisniz
Yataktaki alerjiye dikkat edebilirsiniz. Nevresim takımlarını düzenli yıkayabilirsiniz.
Burun tıkanıklığı var ise eğer açabilrisniz
Pastil kullanabilirsiniz
Odadaki toz gibi alerji yapacak etkenlerden uzak tutabilirsiniz
Bazı öksürükler için ayağa sürülen vicks gibi kremler daha iyi gelebilir
Tuzlu su ile gargara yaptırmayı dikkatsizlik etmeyin.

ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜĞE ÇOK İYİ GELEN BESİNLER

Çocuklarda öksürüğe oldukça iyi gelen besinler listesini sizler için hazırladık. Çocuklardaki öksürük problemi için bu yiyecekleri mutlaka denemeyi ihmal etmeyin. Özellikle ılık yiyecekler tercih ederek boğazdaki yumuşamayı sağlayabilirsiniz ve öksürüğün oluşumunu engelleyebilmeniz de oldukça olası bir konum.

Bal limon karışımı
Tavuk suyu çorbası
Zencefil
Karabiber
Kuşburnu
Ceviz ve badem
Ananas
Soğan
Bal
Ayva
İncir
Limon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir