Böbreklere ne iyi gelebilir? Böbreklere faydalı olan bitkisel yöntemler ve yiyecekler nelerdir?

Böbreklere ne iyi gelebilir? Böbreklere faydalı olan bitkisel yöntemler ve yiyecekler nelerdir?

Böbrekler, alt karın bölgesindedirler ve vücudun genel sağlığı ile ilgili önemli bir rol oynayan minik organlardır. Bazı yiyecekler bu organların performansını yükseltirken, bazıları ise onlara stres yaratabilir ve bazı hasarlara sebep olur. Birçok kişi böbrek hastası olan insanlar ne yemeli şeklindeki sorularını internet üzerinden aramaya devam ediyorlar. Haberimizin devamında Böbreklere ne iyi gelebilir? Sorusunun cevabına ulaşabilir bu konu ile ilgili detaylı bir bilgiye sahip olursunuz. Peki, böbrek yetmezliğine ne iyi gelebilir? İşte vücudumuzdaki en önemli organlardan birisi olan bu böbreklere iyi gelen besinler!

Böbrekler, alt karın kısmındadırlar ve vücudun genel sağlığı ile ilgili önemli bir rol oynayan minik organlardır. Bazı yiyecekler bu organların performansını yükseltirken, bazıları ise onlara stres yaratabilir ve bazı hasarlara sebep olur. Birçok kişi böbrek hastası olan insanlar ne yemeli şeklindeki sorularını internet üzerinden aramaya devam ediyorlar. Haberimizin devamında Böbreklere ne iyi gelebilir? Sorusunun cevabına ulaşabilir bu konu ile ilgili detaylı bir bilgiye sahip olursunuz. Peki, böbrek yetmezliğine ne iyi gelebilir? İşte vücudumuzdaki en önemli organlardan birisi olan bu böbreklerin sağlığı için en faydalı besinler!

BÖBREKLERE NE İYİ GELEBİLİR?

Gün içerisinde birçok kişi arama motorları üzerinden bu önemli organımız ile ilgili olarak böbrek yetmezliğine ne iyi gelebilir? Gibi sorularını araştırmaya devam ediyor. Bazı yiyeceklerin içerisinde bulunan böbreğe iyi gelen vitaminler, bu organımızın çalışma performansını arttırarak böbrek yetmezliği gibi risklerden de uzak tutabiliyor.

Böbreklere verilen hasar KBH’ye (kronik böbrek hastalığı) neden olabilir. 2017 tarihli yazılmış olan bir makalenin yazarlarının da belirttiği gibi, uygulanan diyet için, KBH ile ilişkili sakatlık ve ölüm için en önemli risk faktörü diyebiliriz.  Ve bu diyet değişikliklerini tedavinin çok önemli bir parçası haline getirebilir.

BÖBREKLERE İYİ GELEN BESİNLER

  1. Böbreklerimiz sonrasında bu toksinleri filtreleyip bu toksinleri vücuttan dışarı atan idrarı oluşturabilmek için su kullanabilirler.
  2. Su, vücudumuz için en yararlı ve önemli sıvıdır. Hücrelerimiz toksinleri kan dolaşımına doğru taşıyabilmek için su kullanabilirler.
  3. Omega 3 yağ asitler oranları yüksek miktarda olan somon, soğuk su, ton balığı, yağlı balıklar ile birlikte yapılan bir diyete yararlı bir şekilde katkı sağlayabilir.
  4. Vücudumuz omega 3 yağ asitlerini yapamaz, yani diyetten dolayı gelmeleri gerekebilir. Yağlı balıklar ise bu sağlıklı yağların doğal bir kaynağı diyebiliriz.
  5. Bir insan bu işlevleri susadığında sıvı bir içecek içtiği zaman o içmiş olduğu sıvı içecek bütün bu fonksiyonları destekler.
  6. Ulusal Böbrek Vakfı(UBV)’nın açıkladığı gibi, omega 3 yağları kandaki yağ seviyelerini az miktara indirgeyebilir ve kan basıncı miktarını da birazcık azaltır. Yüksek tansiyon rahatsızlığı böbrek hastalığımız için önemli bir risk faktörü olabildiğinden dolayı düşürmek için doğal yollar kullanmak böbrekleri yüksek oranda korumaya katkı sağlar. Bu sebepler böbrekleri çalıştıran besinler arasında omega 3 zengini yiyecekler bulunur.
  7. Lahana, pazı ve ıspanak gibi koyu yapraklı yeşillikler ise çok miktarda çeşitli vitaminler, mineraller ve lifler barındıran diyetlerdir. Birçoğu ise ayrıca antioksidanların işlevini görür ve koruma sağlayan bileşikler içerebilir.
  8. Bununla birlikte, tatlı patates alımına bir limit koymanız gerekebilir. Kesinlikle ölçülü bir şekilde yemeniz tavsiye edilir.
  9. Elma, sağlıklı bir ara öğün atıştırmalığıdır. Elmanın içinde bulunan pektin ise kolesterol seviyeleri ve yüksek kan şekeri gibi böbrek hasarı oluşturabilecek birtakım risk faktörlerini en aza indirgemekte yardımcı olabilir.
  10. Meyvelerin ara öğünlerimiz için diğer şekerli besinlerden çok daha iyi bir seçenek olarak görülebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir