Guatr ve zehirli guatr hastalığı nedir? Diyabet hakkındaki önemli bilgiler?

Guatr ve zehirli guatr hastalığı nedir?

Halk arasında guatr ve zehirli guatrın ne olduğu ile ilgili Doktor Öğretim Üyesi Müjdat Kara bazı bilgiler verdi. Tiroidin normalden daha büyük olması durumuna halk tabiri ile guatr denirken, normalden fazla hormon salgılaması da zehirli guatr olarak tanımlanır.

Guatr ve zehirli guatr hastalığı nedir?

Halk arasında guatr ve zehirli guatrın ne olduğu ile ilgili Doktor Öğretim Üyesi Müjdat Kara bazı bilgiler verdi. Tiroidin normalden daha büyük olması durumuna halk tabiri ile guatr denirken, normalden fazla hormon salgılaması da zehirli guatr olarak tanımlanır.

Halk arasında gizli şeker olarak da tanımlanabilen şeker hastalığı (diyabet) hakkında Doktor Öğretim Üyesi Müjdat Kara bazı açıklamalarda bulundu. Özellikle de Tip 2 diyabet hastalarının şeker hastalığı tanısı konmadan önce açlık kan şekerlerinin ortalama değerden yüksek olması durumuna olarak tanımlanabilir. Gizli şeker ile başlayan bu süreç diyabet ile devam edebilir.

Diyabet (Şeker Hastalığı) vücuttaki hangi organın işlevini yitirmesinden dolayı ortaya çıkar?

Doktor Öğretim Üyesi Müjdat Kara, şeker hastalığının (diyabet) sebebini pankreastan salgılanan insülin hormonunun işlevini tamamen kaybetmesinden kaynaklı ortaya çıktığını belirtti.

Diyabet hastaları için egzersizin önemi neden çok büyüktür?

“Diyabet hastaları için egzersizin önemi neden çok büyüktür?” Endokrinoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Müjdat Kara bu sorunun cevabını yanıtladı. Egzersiz yapmak, vücuttaki glikozun dokular tarafından çok daha iyi bir şekilde kullanımını sağladığı gibi insülin direncini de azalttığı için uygulanan bir tedavi biçimidir. Düzenli yapılan şeker, kan kontrolü sağlayarak ve aynı zamanda egzersiz yaparak tedavi edilebilme şansı vardır. Glikoz kontrolünün sağlandığı bu gibi durumlarda, damar sağlığı açısından da düzenli egzersiz yapmak doktorlar tarafından kesinlikle önerilebilir.

Diyabet ile ilgili yanlış bilinen bilgiler nelerdir?

Pekmez bal gibi organik olduğu düşünülen gıdalar ile diyabet (şeker hastalığı) arasındaki ilişkiyi Endokrinoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Müjdat Kara anlattı. Halk arasında doğal olarak bilinen pekmez bal ve meyve gibi gıdaların kan şekerini arttırmadıkları inancı büyük ölçüde yaygındır fakat bu builgi doğru değildir bu tatlılar doğal şeker içerse de kan şekerini ciddi derecede arttırabilir. Ve bu vücudunuza zarar verir. Kesinlikle bu doğal tatlıları ölçülü bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir. bal pekmez, Üzüm, karpuz, incir, şeftali kavun gibi..

Şekerin en doğru biçimde ölçülebilmesi için nelere dikkat edilebilir?

Doğru bir şekilde şeker ölçümünü Endokrinoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Müjdat Kara şu şekilde tarif etti. Sabah aç karnına yapılacak olan tahliller için akşam 7-8 gibi başlayan en az 9 saatlik bir açlık gerekmektedir. Şeker hastası olmayan kişi içinde aynı şeyler dikkate alabilir ve sabah aç karnına tetkikler yapılabilir.

Diyabet kaynaklı böbrek sorunları nasıl önlenir?

Diyabet kaynaklı böbrek sorunları ile ilgili Doktor Öğretim Üyesi Müjdat Kara bazı bilgiler verdi. Diyabet hayati derecede önem teşkil edebilen böbrekleri de olumsuz yönde etkileyebilir, böbrekte fonksiyon kaybı yaşanır ise eğer şeker kontrolü,kolesterol ve tansiyon değerlerinin takibe alınması gerekmektedir.

Diyabet tip olarak ele alındığında en çok kimlerde hangi diyabet çeşiti görülebilir?

Tip 1 diyabet daha çok genç bireylerde görülürken, Tip 2 diyabet ise yetişkin bireylerde görülebilir. Çok nadir de olsa bu durumun aksin olma şansı çok düşük orandadır ama vardır. Diyabet tipleri hakkında Doktor Öğretim Üyesi Müjdat Kara bilgi verdi.

Tip 1 nedir? Tip 2 nedir? bütün bunları detaylı bir şekilde sonraki makalemizde inceleyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir