Sigaranın sağlığımıza olumsuz etkileri

Sigaranın sağlığımıza olumsuz etkileri

 

Sigaranın sağlımıza vermiş olduğu zararlar, Sigaranın sağlığımıza olumsuz yönde etkileri, Sigara içmenin zararları, Sigaranın insan sağlığına vermiş olduğu zararlar nelerdir? Sigara dumanında hangi gazlar bulunur? Ve son olarak Sigaranın insan sağlığına olumsuz yönde etkileri Sigaranın sağlığımıza olumsuz yönde etkileri gelin bunları hep birlikte inceleyelim.

Sigaranın sağlığımıza olumsuz etkileri

Sağlık ve Sigara: Saatte 220-260 kilometre hızla ve 105 derecenin üzerinde sıcaklık ile dumanı ağız içine doğru çarpan sigara içerdiği 4500 den fazla zararlı maddeler ile insan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit ediyor. Sigara kırka yakın hastalığın başlangıcı için ciddi bir risk faktörü olabilir. Sigaranın dumanında gaz halinde bulunan karbon monoksit (CO) hücrelerimizin kanımızdaki oksijeni kullanmasını engelleyerek bütün organların çalışma işlevine ciddi bir şekilde zarar verebilir. Sigaranın verdiği zararlar saymakla bitmez, dişlerde leke oluşturmaya dişlerde çok daha kolay çürümeler tat duygularımızda ciddi anlamda bozulmalara neden olur ve diş taşı oluşumun aşamasını hızlandırır.

Sigara kullanan insanlarda; Dil kanserleri, Ağız içi kanserleri, Bademcik kanserleri ve Dişeti kanserleri sigara içmeyen insanlara göre 5-35 kat çok daha fazla görülebilir. Sigara koruyucu siliyer yapıları ve solunum yollarını örten hücreleri bozarak akciğerleri dış etkenlere karşı zarara açık ve savunmasız hale gelmesine yol açabilir. Kronik akciğer hastalıklarının %86-91 nedeni olarak kesin olarak sigaradır. Sigara kullanan insanlarda amfizem, kronik bronşit gibi hastalıklardan dolayı ölüm oranları sigara kullanmayan insanlara göre 3 kat daha fazladır. Akciğer kanserlerinin %91′i sigara ile ilgili olup sigara kullanmayanlara göre riskleri 17-22 kat daha yüksektir.

Sigara neden zararlı bir maddedir?

Sigara dumanında bulunan katran nikotin ve bir çok zehirli gaz vardır. Katran maddesinin içinde yaklaşık olarak 4250 kimyasal bileşen bulunur. Bu kimyasal bileşenlerin birçoğu da zehirlidir ve bugün için bu kimyasal bileşenlerin 45 tanesinin kansere neden olduğu bilinmektedir o yüzden bu katran maddesi çok tehlikelidir.  Nikotin ise insanlarda bağımlılık yapabilir. Nikotin aslında bir toksindir yani zehirdir. Nikotin yüksek doz miktari ile alındığı zaman insanları ölme kadar götürebilir. Kalp hızını(nabzı), Kan basıncını yani tansiyonu arttırabilir. Sigara CO (karbon monoksit) gazı ile birlikte beyin ve kalp damarlarının hastalanmasına neden olur.

SİGARANIN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR
Bağımlılık : Nikotin maddesinin bağımlılık yapıcı özelliği bulunduğu için eroine çok benzer.
Bel ve Sırt Ağrısı : Sigara kullanmak bel ile ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen sebeplerden biridir. Bunun yanında ise normal insanlarda da bazı zamanlarda şiddetli bel ve sırt ağrılarına sebep olabilir. Bunun nedeni sigara içen insanlarda vücudun omurilikteki disklere çok az oranda oksijen alışverişi yapmasıdır.
Kısırlık : Çiftlerden sadece tek tarafın sigara kullanması durumunda çocuk olmaması riskini 4 kat arttır.
Menopoz : Sigara kullanan kadınlarda ise beklenenden 6-8 yıl daha erken menopoz ortaya çıkabilir. Bu da kemikleri zayıflatır erkenden incelmesi ve de erimesine sebep olabilir.

Göğüs Kanseri : Sigara kullanan kadınlar içmeyen insanlara  %80 oranla daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşırlar.

Rahim Kanseri : Sigara kullanan kadınlar içmeyen insanlara göre 5 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşırlar.
Boğaz Kanseri : Boğaz kanseri vakalarının %85′ine sigara yol açmaktadır.
Mide Kanseri : Sigara kullanan kişilerin bağırsak veya mide kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2.5 kat daha fazladır.
Karaciğer Kanseri : Karaciğer kanseri vakalarının % 85′i sigara yüzünden olur.
Gırtlak Kanseri : Günde 30 tane sigara kullanıyorsanız eğer 40 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğuna neden olur ve ilerleyen safhalarda ise tamamen konuşamamaya dönüşebilir.
Amfizem : Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %90′i sigara kullanma nedeni ile olur.
Şeker Hastalığı – Sigara kullanmak vücudun insülün salgılama yeteneğini zamanla yok edebilir. Bu da şeker hastalığına yol açar.
Kalp Hastalıkları : Sigara kullanan insanların kalp krizine yakalanma riski içmeyen insanlara göre 5 kat daha fazladır.
Kangren : Zamanla akciğerler verimsiz hale geldiği için vücuda çok az miktarda oksijen yayılabilir. İnsan vücudu bu çok az miktardaki oksijeni iç organlara aktarmak zorunda kalabilir. Bundan dolayı kalbe en uzak kısım olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratli ve hızlı bir şekilde zincirleme olarak ölebilir. Bu durum çoğu zaman kollar ya da bacakların kesilmesi ile sonuçlanır.
Peki bütün bu hastalıkları yaşamamak için ne yapıyoruz?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir