Saçlarımızı beyazlatan neden nedir? Saçlarımızın erken beyazlamasının nedenleri

Saçlarımızı beyazlatan neden nedir? Saçlarımızın erken beyazlamasının nedenleri

Saçlarımızın beyazlanması, yaşlanmanın belirtisi olarak kabul edilebilir.

Fakat saçlarımızın ağarmasındaki tek neden yaşlanma değildir. Ergenlik döneminde, orta yaşlı insanlarda, gençlik döneminde ve son olarak çocuklarda bile bir takım sebeplerden dolayı erken saç beyazlaması ile karşılaşılabilir. Peki saçlarımızı beyazlatan neden nedir? Bu soruyu uzman doktolara sorduk işte yanıtları;

Yaşlanmak

Saçların beyazlaması, yaşlanma ile birlikte gelebilen doğal bir süreç olarak tanımlanabilir. Saçların renginin değişiminden sorumlu olan pigment, saçımızın kök kısmındaki herhangi bir hücreden gelebilir. Bu hücreler ise önemli miktarlarda koyu pigment (melanin) üretebilmesi için genetik olarak kodlanmıştır. Zaman ile birlikte melanin üretme kapasitesi azalmaya başlar. Melanin miktarındaki ve melanin üretim kapasitesindeki azalma da saçlarda beyazlamaya sebep olabilir. Siyah, kahverengi ve kızıl saçlar melanin bakımından oldukça zenginlerdir. Gri saçta ise az oranda melanin bulunur ve beyaz saçlar ise hiç melanin bulundurmaz.

Aşırı üzüntü, şok yaşama, ani travma

Fiziksel açıdan sağlıklı olabilme hali, ruh sağlığı ile de yakından ilgilidir. Aniden alınmış olan acı haber, kaza, aşırı üzüntü, duygusal şok yaşama saçta ani bir şekilde beyazlamalara sebep olabilir. Hatta ve hatta üzüntüden dolayı bir gecede de saçın beyazlaması mümkündür yani insannın yaşamış olduğu hayatta görüp görebileceği bir ihtimal dahilindeki durumlardan biridir.

Hipofiz ve hipotiroidizm bezi bozuklukları

Genetik

Saç beyazlamaları ile karşılaşma dönemi çoğunlukla genetikten dolayı kaynaklanabilir. Babanız, anneniz ya da üst kuşaklardaki anneanneniz, dedeniz, babaanneleriniz de genç yaşta saç beyazlaması sorunu olduysa, ne yazık ki bu durum sizi de olumsuz yönde etkileyip saçlarınızı genç yaşta beyazlatabilir.

Pernisiyöz anemi

Pernisiyöz anemi ise B12 vitamini eksikliğinin sebep olduğu hastalıklardan biridir. Bu B12 vitaminin kanda yetersiz sayıda bulunduğundan dötürü oluşan kansızlık çeşitlerinden biri olarak kabul edilebilir. Vücudumuzun yeterli miktarda sağlıklı alyuvar yapamadığı bağışıklık sistemi rahatsızlığıa pernisiyöz anemi denir. Pernisiyöz anemi yalnızca az sayıda vatandaşı etkileyen genetik bir problem olarak kabul edilir ve bu belirti ergenlerde, çocuklarda veya 21’li yaşlarındaki insanlarda ise erken saç beyazlamasına neden olabilmektedir.

Erken yaşlanma hastalığı (Werner sendromu)

Werner sendromu kalıtsal bir hastalıktır. Erken yaşta saç beyazlamasının sık bir şekilde görülme sebeplerinden biridir. Werner sendromundan muzdarip olan vatandaşlar genellikle ergenliğe ulaşana kadar normal bir şekilde gelişim gösterebilirler. Ergenlik ile birlikte cildin incelmesi veya sertleşmesi, ses kısıklığı, anormal miktarda saç dökülmesi ve saçların beyazlaması gibi problemler ortaya çıkabilir.

Saç beyazlamasının bir diğer sebepleri

Gelişen hormonal bozukluklar

Stres yaşama

Sigara kullanma alışkanlığı

B12 yetersizliği (genellikle tavuk, et gibi hayvansal gıda yemeyen insanlarda ortaya çıkabilir)

HIV virüsü, Hodgkin lenfoma ve kistik fibroz gibi hastalıklar

Kalsiyum, C, D vitamini, Ferritin eksikliği ve Bakır yetersizliği

Güneşin UV ışınları

Hava kirliliği

Alkol kullanma alışkanlığı

Yetersiz ve dengesiz beslenme

İlaçların yan etkileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir