Tansiyon hastası olduğunuza dair 7 net kanıt!

Tansiyon hastası olduğunuza dair 7 net kanıt! Birçok vatandaş bilmediği halde yüksek tansiyon hastası. Buradaki en büyük sorun ise şu yüksek tansiyon hastalığının kesin ve net bir belirtisi yok ve sonuçları ölümcül olabiliyor. Tansiyonunuzu sık sık kontrol altında tutmak ve ölçmek gerçekten çok önemli.İşte tansiyon hastası olduğunuzun 7 net kanıtı!

 

YÜKSEK TANSİYON NEDEN OLUŞUR?

Yüksek tansiyonun neden oluştuğuna dair kesin ve net bir veri yoktur. Stresli veya kilolu olmak,  aşırı alkol tüketmek, sigara içmek ve sağlıksız beslenmek bu hastalığın başlıca nedenleridir. Ve düzenli olarak spor yapmamak da bu hastalığın ortaya çıkmasında önemli bir faktör olabilir. Yüksek tansiyon hastalığı genetik bir hastalık mı? Sorusunun yanıtı kısmen evet. Ailenizde yüksek tansiyonlu bireyler varsa eğer sizin de yüksek tansiyon sorununuz olması muhtemeldir..

VÜCUDUMUZA NELER OLUYOR?

Tansiyonumuz yüksek iken kalbimiz çok daha hızlı çalışır. Böylelikle damarlarımızda hızlı bir şekilde dolaşan o kan damardaki hücrelere zarar veriyor. Zamanla birlikte kalbimizde ortaya çıkıyor. Yüksek tansiyondan dolayı bütün vücudumuzun etkilenmesi kaçınılmazdır. Çünkü vücut, buna karşı önlem almak için savaşıyor.

YÜKSEK TANSİYONUN SEMPTOMLARI

Yüksek tansiyonun kesin ve net bir belirtisi yoktur. Fakat yüksek tansiyon hastalarında görülen ortak bazı belirtiler vardır. Bazen bunu doktorlarında gözden kaçırabilmesi mümkün olabilir.

Tansiyon hastası olduğunuza dair 7 net kanıt!

BURUNDA OLUŞAN KANAMA

Burnumuzda oluşan kanamalar aslında tehlikeli değildir. Bazı insanların burnu diğer insalara oranla daha fazla kanayabilir. Burundaki damarlarımız kanamaya son derece müsait. Bazen ise burun kanamaları yüksek tansiyon hastalığının göstergesi olabilir.

KRONİK YORGUNLUK

Yüksek tansiyon hastalarının bir diğer belirtisi de genel olarak ve şiddetli baş ağrısıdır. Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız eğer mutlaka bir doktora görünmelisiniz çünkü bu yüksek tansiyon hastalığının semptomu olabilir.

Tansiyon hastası olduğunuza dair 7 net kanıt!

 

BİTMEK BİLMEYEN BAŞ AĞRILARI

Yüksek tansiyon hastası olan vatandaşların sık sık başı ağrır. Fakat bu ağrılar fazla şiddetli değildir. Ama dalga dalga gelebilir. Baş ağrısı genel olarak o kadar da tehlikeli oluşturmaz. Sık sık başınız ağrıyor ise eğer mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

Tansiyon hastası olduğunuza dair 7 net kanıt!

KİLO ALMAK

Obezite hastalığı da yüksek tansiyonu olumsuz yönde etkileyebilir. Aşırı kilolu insanlar fiziksel olarak da aktif bir şekilde spor yapmıyorlarsa eğer yüksek tansiyonları olması muhtemeldir. Aktif bir yaşama sahip olmamaları aynı zamanda kan damarlarını olumsuz yönde etkileyen diyabetin de bulgusu olabilir.

Tansiyon hastası olduğunuza dair 7 net kanıt!

 

NEFES DARLIĞI ÇEKMEK

Baş ağrıları yaşama, nefes darlığı çekme, aşırı yorgun ve bitkin olma yüksek tansiyon hastalığının habercisi olabilir.. Yüksek tansiyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız ve nefes darlığınız var ise eğer kesinlikle bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Tansiyon hastası olduğunuza dair 7 net kanıt!

ŞİDDETLİ BİR ŞEKİLDE HORLAMAK

Birçok araştırma sonucu uyku apnesi ile yüksek tansiyon hastalığı arasında bağlantı bulundu. Uyku apnesi de aşırı bir şekilde bitmek bilmeyen horlamalara neden olabilir. Fakat gün boyunca kendinizi yorgun hissediyorsanız eğer ve başkaları size horladığınızı söylüyorsa eğer kesinlikle en yakın sağlık kuruluşuna gidip önlem amaçlı tansiyonunuzu ölçtürmeniz de fayda var.

Tansiyon hastası olduğunuza dair 7 net kanıt!

GÖZLERDE OLUŞAN KANLANMA

Yüksek tansiyon hastalarında ve şeker hastalarında meydana gelen gözde kanlanma oluşumu çok daha fazla ve sık bir şekilde kendini gösterebilir. Gözdeki kanlanmanın nedeni yüksek tansiyon belirtisi olabilme ihtimali çok yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir