Suçiçeğinin tanımı ve belirtileri nelerdir? Suçiçeğine bağlı olarak gelişen semptomlara neler iyi gelebilir?

Suçiçeğinin tanımı ve belirtileri nelerdir? Suçiçeğine bağlı olarak gelişen semptomlara neler iyi gelebilir?

Suçiçeği çocukluk döneminde ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Çoğu zaman çiçek hastalığı ile karıştırılan suçiçeğinin belirtileri arasında  yorgunluk, yüksek ateş, kırmızı döküntü ve vücutta kaşıntı yer alır. Bu hastalığı geçiren çocukları kesinlikle çok sıcak ortamda bulundurmamak gerekir. Ebeveynler ‘suçiçeğinin tanımı ve belirtileri nelerdir?’ sorusuna cevap arıyorlar. Bu hastalıkta mikrop kapmamak için ilk iki günden sonra banyo yapılması gerekir. Her derde şifa olan kemik suyu ve tavuk suyu hastalığı iyileştirebilen ve çok iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Peki, suçiçeğinin tanımı ve belirtileri nelerdir? Suçiçeğine bağlı olarak gelişen semptomlara neler iyi gelebilir?

Suçiçeğinin tanımı ve belirtileri nelerdir? Ergenlik çağındaki çocukluk döneminde ortaya çıkabilen bu hastalığın sebebi bir virüstür. Genellikle İlkbahar aylarında ve Kış mevsiminde ortaya çıkabilen suçiçeğinde ateş düşürücü kullanabilir ama aspirin kullanmak kesinlikle sakıncalı olabilir. Vücudumuzda oluşabilen kabuk oluşumu ve kızarıklığına engel olabilmek için hastalığın ilk iki günün ardından banyo yapılması gerekir. Ebeveynler suçiçeği geçiren çocuklarına bol miktarda c vitamini takviyesi yapması gerekebilir, kalsiyum açısından zenginlik gösteren yoğurdu tüketmeleri de gerekebilir. Peki Suçiçeği kaşıntısına ne iyi gelir? Suçiçeğinin tanımı ve belirtileri nelerdir? Suçiçeğine bağlı olarak gelişen semptomlara neler iyi gelebilir?

SUÇİÇEĞİNİN TANIMI VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genel olarak ergenlik dönemlerinde önce çocuklarda ortaya çıkabilen suçiçeği “variceella zoster” adlı virüs nedeniyle oluşur. Suçiçeği hastalığının belirtileri ateş, halsizlik, deride döküntü, vücutta küçük kırmızı kabarcıklar kaşıntı belirtileri arasında yer alabilir. Bu hastalık nadir olarak hamilelerde de meydana gelebilir. Hamile bir annenin bebeğine suçiçeği bulaştırabilme şansı yüksektir. Suçiçeği belirtilerini gören kişilerin mutlaka uzman bir doktora başvurması gerekmektedir. Bazı durumlarda ise zatürree beyin zarlarında ve beyinde ciddi hasarlara neden olabilir. Bu hastalık bir süre sonra kendiliğinden geçebilir ya da doktor tavsiyesi olan ilaçlar ile kontrol altına alabilir

.

SUÇİÇEĞİNE NELER İYİ GELEBİLİR?

Suçiçeğinden temel olarak korunabilme yöntemi ise aşıdan geçer. Bu hastalıktan korunmak için  kapalı ortamlardan uzak durmak, hasta insanlardan uzak durmak, el temizliği son derece önemlidir. Bu aşılar 11’nci ayın sonunda yapılabiliyor. Suçiçeği enfeksiyonu bu virüse maruz kaldıktan 11 – 22 gün sonra ortaya çıkar ve yaklaşık 6 – 12 gün arası sürebilir. Suçiçeğine iyi gelebilen besinler arasında; C vitamini, kemik suyu, tavuk suyu, bal ve balık yer alır..

SUÇİÇEĞİNE TATLI İYİ GELEBİLİR Mİ?

Suçiçeği hastalığı geçirmiş olan çocuklara tatlı ve baharatlı yiyecekler yemesi kesinlikle önerilmez. Tatlı yiyeceklerin vücutta oluşturduğu kızarıklığı arttırdığı gibi iyileşme sürecini yavaşlatma gibi bir etkisi vardır.

SUÇİÇEĞİNE ZARARLI YİYECEKLER HANGİLERİDİR?

Suçiçeğine zararlı yiyecekler arasında fast food ve baharatlı yiyecekler yer alır. Bunun yanı sıra ise hastalığı geçiren çocukların kesinlikle tatlı yememesi gerekir.

SUÇİÇEĞİNE DUŞ ALMAK İYİ GELEBİLİR Mİ?

Baba ve Anneler suçiçeği geçiren çocuklarına ılık su ile duş yaptırabilir. Fakat hastalığı kaptıktan 3 gün sonra banyo önerilir. Çünkü yıkanma ve kurulanma sırasında içi sıvı dolu kabarcıkların patlaması, yaraların enfeksiyon kapmasına sebep olabilir.

SUÇİÇEĞİ OLAN ÇOCUKLAR NELER İLE BESLENMEMELİDİR?

Suçiçeği olan çocukların fast food yiyeceklerden, kızartmalardan ve ağır yağlı gıdalardan, kesinlikle uzaklaşması gerekir. Suçiçeği olan çocukların bol miktarda kişniş, c vitamini tavuk suyu çorbası havuç çorbası tüketmeleri gerekir.

SUÇİÇEĞİ KAŞINTISINA NE İYİ GELİR?

Çocuklarda görülen suçiçeği kaşıntısı kızarıklığa neden olur. Bu hastalığı geçirenlerin hastalıktan 2-3 gün sonra ılık su ile duş almaları önerilir. Duş vücutta oluşan kaşıntıyı en aza indirgeyebilir. Ve son olarak suçiçeği hastalığından korunmanın en önemli yolu aşı yöntemidir. Aşınızı mutlaka yaptırmalısınız lütfen ihmal etmeyin!

!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir