Burun tıkanıklığına neler iyi gelebilir? Burun tıkanıklığına iyi gelebilen besinler ve yöntemler nelerdir?

Burun tıkanıklığına neler iyi gelebilir? Burun tıkanıklığına iyi gelebilen besinler ve yöntemler nelerdir?

Burun tıkanıklığı, kendini özellikle rüzgarlı veya soğuk havalarda çok sık bir şekilde karşılaşılabilen sorunlardan biridir. Burun tıkanıklığı rahatsızlığını yaşamamak ve tedavisine ihtiyaç duymamak için bazı önlemler almanız gerekebilir. ”Peki, burun tıkanıklığı nasıl geçebilir ve burun tıkanıklığı sorununun tedavisi nasıl olur?” gelin bunu hep birlikte inceleyelim.  Haberimizde, burun tıkanıklığına neler iyi gelir sorusunun cevabını bulabilirsiniz ve aynı zamanda burun tıkanıklığının sebeplerini öğrenebilirsiniz. İşte, burun tıkanıklığına iyi gelebilen yararlı bilgiler.

.

Bu burun tıkanıklığı sorunu, genel olarak sinüs enfeksiyonu gibi başka bir sağlık probleminin belirtisi olabilir. Ve soğuk algınlığından da kaynaklanabilir. Bu hastalıklar da oldukça sık bir şekilde karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Bu sebepten de kişiler, yoğun bir şekilde burun tıkanıklığını nasıl geçer ve ne iyi gelir sorularının cevaplarını araştırıyorlar. Aslında bakarsanız eğer burun tıkanıklığının tedavisi, bu hastalığın neyden kaynaklandığına göre değişiklik gösterebilir. Haberimizde, burun tıkanıklığına ne iyi gelir ve nasıl geçer sorularına beraber yanıt bulup, bu hastalığın nedenlerini öğrenebilirsiniz. Fakat bazı zamanlarda kullandığımız ev ilaçları, özellikle de bu semptomlar başka bir sağlık sorunundan kaynaklanıyor ise eğer, tıkanıklık sorununu çözmek için yeterli değildir.

Burun tıkanıklığının farklı belirtileri vardır:

 • sinüs ağrısı
 • tıkalı olan burun veya burunda gelişen akıntısı
 • şişmiş olan burun dokusu
 • mukus oluşumu

Burun tıkanıklığımız için evde gerçekleşen doğal tedaviler, burun tıkanıklığımız özellikle soğuk algınlığından dolayı kaynaklanıyor ise eğer burun tıkanıklığını etkisini en aza indirmek için yeterli olur. Bununla birlikte, uzun süreli burun tıkanıklığı yaşarsanız eğer, tıbbi tedaviye ihtiyacınız olması muhtemel.

Burun Tıkanıklığının Sebepleri

Tıkanıklık, burnunuzun iltihaplanması veya dolmasıdır. Küçük hastalıklar burun tıkanıklığının en bilinen nedenleridir. Örneğin,sinüs enfeksiyonları, grip ve soğuk algınlığının hepsi burunlarınızın tıkanmasına sebep olabilir. Bu hastalık ile ilgili tıkanıklık  sorunu genel olarak yaklaşık bir hafta içinde düzebilir.
Bu düzelme süreci bir haftadan uzun sürerse eğer genellikle altta yatan bir sağlık sorununun semptomudur. Uzun süreli bir şekilde devam eden burun tıkanıklığı için bazı açıklamalar şu aşağıdaki maddelerden biri olabilir.

 • saman nezlesi
 • gelişen alerjiler
 • kimyasal maruziyetler
 • kanserli olmayan büyüme (nazal polipler) veya burun pasajlarında iyi huylu tümörler
 • kronik sinüzit olarak bilinen uzun süreli bir sinüs enfeksiyonu
 • çevresel tahriş edici maddeler

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçebilir

Tuzlu spreyler kullanılabilir çünkü her yaş için güvenlidir, fakat bebekler için daha sonra bir burun ampülü veya aspiratör kullanılması gerekebilir. Bebeğin burnundan kalan mukus sıvısını dışarı çıkarmak için kesinlikle bir aspiratör kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bazen ev ilaçları, özellikle belirtileriniz başka bir sağlık probleminden kaynaklanıyor ise eğer tıkanıklık sorununu gidermek için yeterli olmayabilir.

Kendinizi kötü hissediyorsanız özellikle de ağrılıysa eğer bu durum ve günlük aktivitelerimize engel oluyorsa, tıbbi tedavi uygulanması gerekir.

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşadıysanız eğer hemen doktorunuza başvurmanız gerek;

 • yüksek ateşin eşlik ettiği ve 3 günden fazla süren tıkanıklık
 • 10 günden fazla sürebilen tıkanıklık
 • amfizem veya astım, zayıf düşmüş bir bağışıklık sistemi
 • ateş ile birlikte gelişen yeşilimsi burun akıntısı ve sinüs ağrısı

Burun tıkanıklığımızı tedavi edebilmek için kullandığımız ilaçlar şunları içerir:

 • reçetesiz satılabilen dekonjestanlar
 • setirizin (Zyrtec) ve loratadin (Claritin) gibi alerjileri sorunlarını tedavi edebilmek için oral antihistaminikler
 • Sinüslerinizde veya nazal pasajlarınızda  mukus sıvısının boşalmasını engelleyen burun polipleri veya tümörler varsa eğer mutlaka doktorunuz bunları çıkarabilmek için size ameliyat olmayı önerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir