İshal hastalığına ne iyi gelir ne keser ve nasıl geçer?

Bir gün içinde 3 defadan fazla sulu dışkı yapmak ishal diye tanımlanır. Günümüzde en çok görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Doktorlarımıza da bu şikayetimiz ile ilgili her gün birçok hasta gitmektedir. Bu rahatsızlığa karşı olarak doğal yöntemler ile evimizde çözüm üretmek isteyen vatandaşlarımız da ‘ishal nasıl geçer ishale ne iyi gelir ishali ne keser‘ sorusunun cevabını da google arama motorları üzerinden araştırır. İshale iyi gelen ve kesen besinlerimizi bu başlık altında hep beraber inceleyip öğrenebilirsiniz. Peki, ishali ne keser ve ishal nasıl geçer? İshale ne iyi gelir?

Günümüzde hekimlerimizin çok sık bir şekilde karşılaştığı problemlerden bir tanesi olan bu hastalığa evlerinde çözüm arayıp bulmaya çalışan kişiler ”ishale ne iyi gelebilir” sorusunun cevabını araştırmaktadırlar. İshale iyi gelen besinlerle bu sorunumuzu kısa bir süre içerisinde çözebiliriz. Uzun bir süre bu hastalığımız geçmediği zaman mutlaka ve mutlaka uzman bir doktor ile görüşmemiz gerekiyor. Gıda zehirlenmesi sebebiyle oluşmuş olan ishal için de mutlaka bir hekim ile görüşülmesi gerekmektedir. Peki, ishali ne keser ve ishal nasıl geçer? İshale ne iyi gelir?

İSHALİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Acil olarak dışkılama ihtiyacı hissetmek ve aynı zamanda bunu tutamamak,
  • Sürekli olarak tuvalete gitme isteği,
  • Sulu yada cıvık dışkı yapmak,
  • Kusmak ve Bulantı,
  • Susuzluk hissi,
  • Karın bölgesinde olan ağrı ve gaz

Ateşimizin yükselmesi, halsizlik,

İSHALE NE İYİ GELİR?

Lavaboya her gittiğimizde vücudumuz da su kaybı oluyor. Çok fazla su kaybedersek eğer, susuz kalmaya başlarız. Fakat bizim sıvı almaya devam etmemiz gerekmektedir ve bu gerçekten önemli bir şeydir.
Gün içinde susuz kalmamız gerekmektedir. Susuz bir şekilde kalmamak için gün boyunca berrak sıvılar tüketmemiz gerekebilir. Mesela; Su, Meyve suyu veya Et suyu gibi. Hastayken de günde yaklaşık 2.5-3.5 litre (9-11 bardak) su içmemiz gerekmektedir. Sadece yemek yerken değil, öğünlerimizin aralarında az miktarlarda su da yudumlayabiliriz. Doktorumuz, ishal olduğumuzda vücudumuzun kaybettiği Potasyum, tuz ve diğer elektrolitlerin yerini alması için bir spor içeceği tavsiye edebilir. Ayrıca bulantımız varsa eğer, sıvıları yavaşça yudumlamamız gerekmektedir.
İshali tedavi edebilmemiz için en uygun yiyecek grubu diye bir şey yoktur ve doktorlar tarafından uzun süredir önerilmiş olan Pirinç (beyaz), Muz, Tost ve Elma Püresini tavsiye etmektedirler. Her ne kadar tam olarak ishalimizi kesemese de, bütün bu yiyecekler bizim için geçerli seçeneklerdir.

BU GIDALARDAN KESİNLİKLE UZAK DURMALISINIZ!

İshal rahatsızlığımız boyunca acı ve baharatlı gıdalar, kafein, alkol, süt ürünleri, yağlı besinler, ve yüksek miktarda lif içeren besinlerden uzak durmamız gerekmektedir.

İki çeşit ilaç, ishali farklı biçimlerde rahatlatır;

Lmodyum (loperamid), vücudumuzun çok daha fazla sıvı emmesini sağlar ve bağırsaklarımızdaki gıdanın hareketini yüksek miktarda yavaşlatır.

Bizmut Subsalisilat (Pepto-Bismol, Kaopectate), sıvıların sindirim sistemimizden geçişini düzenler ve dengeler.

Mutlaka paket üzerinde yazılmış olan talimatları okumanızı tavsiye ederiz. Bu tür ilaçların ne zaman ve ne kadar alınacağını görün. Etikette yazılmış olan yazının önerdiğinden daha fazlasını kesinlikle ve kesinlikle almayın. Bütün bunlar ilacın daha hızlı veya daha iyi çalışmasını sağlamaz. Ve aynı zamanda bu ilaçların birden fazlasını almamanız gerekmektedir. Ateşi veya kanlı dışkısı olan hastalarımızın reçetesiz ishal ilaçlarını almaları kesinlikle önerilmez.

Herhangi bir sorunumuz varsa eğer eczacımızdan veya doktorumuzdan tavsiye almamız gerekmektedir. Son olarak çocuklara Pepto-Bismol veya Kaopectate vermemelisiniz. Çünkü bu son derece tehlikeli sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir