Gribe ne iyi gelir? Grip nasıl geçer? Gribin evde tedavisi nasıl yapılır?

Özellikle kış ayları denince akla ilk gelen ve en başta olan hastalıklardan bir tanesi de griptir. Vücudumuza giren virüslerin sebep olmuş olduğu bu hastalık antibiyotik kullanmaya gerek kalmadan tedavi edilir. Gribe ve soğuk algınlığına ne iyi gelir diye merak ediyor iseniz eğer bu haberimize göz atabilir ve grip nasıl geçer sorusunun da cevabına ulaşabilirsiniz. Gribin tedavisi ile ilgili belki de daha önce duymadığınız yöntemlerin hepsine burada ulaşabilirsiniz. Peki gribe ne iyi gelir ve nasıl geçer? Gelin bütün bu soruların cevaplarını hep birlikte inceleyelim.

Grip nasıl geçer? Bu sorunun cevabı özellikle kış aylarında sık bir şekilde araştırılmaktadır. Evde bitkisel çözüm arayan insanlar gribe ne iyi gelir grip nasıl geçer diye merak etmektedirler. Çok sık bir şekilde karşılaştığımız hastalıkların en başlarında yer alan gribe karşı korunma yollarını bu başlık altında derledik, Grip soğuk algınlığı hastalığına ne iyi gelir ve grip nasıl geçer?

Kış ve sonbahar aylarında çok sık bir şekilde karşılaştığımız bu grip ve soğuk algınlığı özellikle vücudumuza giren virüslerin neden olmuş olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bütün bunlar üst solunum yolu hastalığıdır. Genel olarak antibiyotik kullanımına gerek olmadan semptomatik tedavi uygulanarak iyileştirilebilir. ‘Peki grip nasıl geçer?’ Gelin hep birlikte bu soruların cevaplarını öğrenelim.

GRİBE NE İYİ GELİR?

Grip komplikasyonları açısından büyük risk altında olan insanların tıbbi yardım alması gerekmektedir. Yüksek riskli gruplar arasında 60 yaş ve üstü yetişkin insanlar, bağışıklık sistemlerini zayıflatan insanlar ve hamile olan veya doğum sonrası bir buçuk – iki haftaya kadar olan kadınlar bulunabilir.

Bununla birlikte gelişen, çoğu durumda ise, grip sadece seyrini olan bir şekilde sürdürmelidir. Grip olan kişiler için en iyi tedavi yöntemimiz bol miktarda sıvı tüketmemiz ve çokça dinlenmemiz gerekmektedir. Çok fazla iştahımız olmayabilir, fakat gücümüzü korumak için düzenli bir şekilde yemek yemek son derece önemlidir.

Okuldan veya evden uzak durmaya çalışmalıyız ve grip belirtilerimiz geçene kadar geri dönmemeliyiz.

Ateşimizi düşürmemiz için alnımıza nemli ve serin bir bez yerleştirmemiz  veya ılık-soğuk bir banyo yapın. Reçetesiz (OTC) ağrı kesiciler ve Motrin, Advil gibi ateş düşürücüler veya asetaminofen (Tylenol) da kullanabilirsiniz.

GRİP NASIL GEÇER?

Nezle (soğuk algınlığı) ve grip arasındaki en büyük fark gripte ortaya çıkan ateş, kas ve eklem ağrılarının çok daha fazla sık görülmesidir. Bu hastalarımızın bol bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Tüketecek sıvıların ise çok soğuk ya da çok sıcak olmaması gerekmektedir. Günlük sıvı tüketiminin en az (2.5)-(3.5) litre civarlarında tutulması hastalığımızın çok rahat atlatmasını ve hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayabilir.

Bunun dışında da dikkat edilmesi gereken noktalar; bol bol istirahat edilmeli, taze sebze ve meyve yenilmeli, süt  ve et ile beslenilmelidir. Hasta olan kişi, bulunduğu ortamı nemlendirmeli ve havalandırmalıdır. Sigara içilen ortamdan ve sigaradan kesinlikle uzaklaşması gerekmektedir.

En çok yapılan hatalardan bir tanesi de hastanın hemen antibiyotik kullanmasıdır. Bu kesinlikle önerilmez önemli bir enfeksiyon olmadığı sürece kullanılması sakıncalıdır. Doktor reçetesi ya da doktor tavsiyesi dışında lütfen antibiyotik kullanmayınız.

GRİP NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Öncelikli olarak insanların karşılaştığı semptomların tedavi edilmesi ile başlar. Burun da tıkanıklık var ise burun açıcılar kullanabilirsiniz. Öksürük var ise eğer balgam söktürücüler, ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler ile tedavi gerektirebilir. İştahsızlığın da giderilebilmesi için de bol bol sıvı tüketmek gerekebilir.

GRİP NASIL GEÇER?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan gribe karşı iyi gelen tavsiye;

iki tane metal bir lira büyüklüğünde nar kabuğu ve bir tatlı kaşığı hibiskusu kaynayan bir bardak suya ilave ediniz. beş dakika kısık ateşte demleyiniz ve ılımaya bırakınız. Ilıkken ve günde bir kez olmak üzere aç karnına içiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir