Gece başlayıp bitmek bilmeyen diş ağrıları çürüğün belirtisi olabilir

Diş Hekimi Zafer Kazak, gece sizi uykudan uyandırabilecek şiddette zonklayıcı diş ağrıları ile ilgili uyarıda bulundu.

Global Diş Hekimleri Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer Kazak,
dişteki çürüğün ilerlediği durumlarda dişin içeri kısmındaki damar-sinir paketinin etkilenip belli bir süre sonra şiddteli bir ağrı oluşabileceğini belirtti hatta

Bu tarz durumlarda dişlerimizin enfeksiyon noktası olmaksızın ağzımızın iç kısmında kullanılabilmesi için kanal tedavisine başvurulabilir” dedi.

Kemik ya da dişeti kaynaklı dişte ağrılar hissedilebileceğinden bahseden Diş Hekimi Kazak, “İlk olarak ağrının nedeninin çözülmesi gerekir.”
Ağrı’nın ortaya çıkma nedenlerini anlatan Diş Hekimi Kazak;’İki diş arasında sıkışan gıdanın yapmış olduğu basınç, ağrı, diş çürüğü, dişte meydana gelen çatlaklar
diş etindeki hastalıklar, diş minesinde ortaya çıkan aşınmalar, dişeti çekilmesiyle açığa çıkan kök yüzeyi ve sinüzit gibi bir çok sebepten kaynaklanabilir.
Fakat, diş ağrılarının çok fazla sıklıkla karşımıza çıkma sebebi ağız hijyenine yeterli miktarda dikkat edilmemesi nedeniyle oluşan derin diş çürükleridir.
Dişin en dış katmanındaki minede sinir yoktur
bu sebepten dolayı dış etkenlerden rahatsız olmayız fakat içerdeki dokulara doğru ilerledikçe bu his çok fazla artış gösterebilir.
Dişteki çürüğe neden olan bir çok miktarda mikroorganizma, çürüğün ilerlemesiyle birlikte dişin iç kısmındaki sinirlere ulaşabilir.
Başlangıçtaki hisettiğimiz hafif olan o ağrılar çürüğün seviyesi ilerledikçe artarak şiddetlenebilir. Ağrılar farklı biçimlerde oluşur.

bir şeyi çiğneme sırasında o baskıyla oluşan ağrı yada kendiliğinden başlayıp uzun süre boyunca hiç durmadan devam eden ağrılar görülmesi muhtemeldir” diye konuştu.

TEDAVİ UYGULANMADIĞI TAKDİRDE DİŞLERİNİZİ KAYBEDEBİLİRSİNİZ

Diş Hekimi Kazak, gece başlamış olan şiddetli diş ağrılarının nedeninin ileri derecede çürük oluşmuş bir dişin iltihaplanma ile başlamış olduğunu belirtti.

Diş ağrısının hiç bir tedavi olmadan kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Halk arasında tedavi için alkol, aspirin, karanfil, sarımsak, gibi uygulanan yöntemler
işe yaramamakta
hatta ve hatta diş ve çevresindeki o hassas dokulara fazlasıyla zarar verdiği için kesinlikle önerilmemektedir.
Bu ağrılar diş çürüğü kaynaklı ise eğer ve bu çürük hızla ilerleyerek dişin sinirine ulaşmışsa ya da diş siniri başka nedenlerden dolayı canlılığını kaybetmişse,
bu dişler kanal tedavisi uygulanarak tedavi edilir. Fakat herhangi bir tedavi uygulanmadığı takdirde oluşan enfeksiyon şişliğe sebep olur ve apse oluşur.
Sonuç olarak tedavi edilmesi gerekir tedavi edilmezse eğer diş çekilmesine kadar gidilebilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir