Corona virüsünün oluşum hikayesi

Çinli bilim adamları son derece tehlikeli olan ölümcül corona virüsünün yılanlardan insanlara bulaştığını açıkladı.
İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde kendini gösteren ve ülke genelinde hızla büyüyen son derece tehlikeli olan ölümcül corona virüsü dünyanın kabusu oldu.
11,36 milyonluk nüfusa sahip olan Wuhan kenti ve bu kentin komşusu olan iki şehrin dış dünyayla bağlantısı tamamen kesidi.
Çinli bilim adamları tarafından yeni bir açıklama yapıldı.
Bilim insanları araştırmaları sonucunda bu virüsün yarasalardan değil de yılanlardan ortaya çıktığına kaanat getirdiler.
Yapılan araştırmalara göre,
Çin’in Wuhan kentinde hastaneye kaldırılmış olan ilk hastaların çoğunluğu deniz ürünleri’nin toptan satış pazarı müşterileri ve çalışanları olduğuna dikkat çekti.
Wuhan’da işlem görmüş etler, deniz ürünleri ve canlı hayvanların yanı sıra yılanlar da tezgahta yerlerini buluyordu,
bu satılan yılanların çoğunluğu genellikle vahşi doğada yarasa ile avlanarak beslendiği açıklandı.
Bu bilgiler ışığında, yeni tip corono virüsünün yarasalardan yılanlara, sonra da insanlara sıçraması olasılığı üzerinde durulduğu belirtildi. Ancak virüsün hem soğukkanlı (yarasa ve yılanlar) hem de sıcakkanlı (insanlar) konakçılara uyum sağlayıp sağlamadığı konusunda yeterli bilgiye sahip olunmadığı kaydedildi.

Öte yandan, The Conversation isimli bilim dergisi ise şu açıklamada bulundu ; Bungarus multicinctus (Çin krait yılanı) ve Naja atra’nın (Çin kobra yılanı) son derece zehirli ve tehlikeli olduğunu hatırlatırken, Bungarus multicinctus ve Naja atra’nın yarasalar ile beslendiğine de dikkat çekti.

Ve son 18 yılda farklı tiplerde corona virüsü binlerce insanın ölümüne sebep oluyorken, yeni tip corona virüs enfeksiyonu için onaylanmış bir aşı henüz bulunamadı ya da antiviral tedavisinin şu an için mevcut olmadığı açıklandı…

İnsandan insana bulaşabiliyor, Çin medya kuruluşlarına göre Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından corona virüsünü araştırmak için görevlendirilen uzman ekip lideri Zhong Nanshan,
zatürre benzeri bir hastalığa neden olan bu corona virüsünün, İnsandan insana geçebileceğini aktardı ve daha dikkatli olmamız gerektiğini belirtti.

Çin’in Guangdong kentinde 4 kişiye virüsün aile bireylerinden bulaştığını tespit edildiğini aktardı ve şöyle devam etti
Zhong; Söz konusu olan 4 kişinin, bu hastalığın başlangıç noktası olan
Wuhan kentine hiç gitmediğini açıkladı fakat aile üyelerinin bu Wuhan kentinden dönmesinin ardından bu aile bireylerine coronavirüs bulaştığını aktardı.

Virüs kolay bulaşıyor mu?

Dünya Sağlık Örgütünün açıklamalarına göre coronavirüslerin yakın bir temas ile kolayca bulaşabileceğini belirtti.
Enfekte bir kişi ile aynı ortamda yaşamak ve mikroplarla kirlenmiş yüzeylere ve eşyalara temasta bulunmuş ellerle göz, burun, ağız, dokunmak, hapşurmak, öksürmek
konuşma sırasında havaya atılmış olan damlacıkların solunum yollarıyla alınınca bu çok tehlikeli olabiliyor ve bu şekilde bu virüsler insanlara geçebiliyor.

Çin’in Wuhan kentindeki corona virüs salgını Amerika Birleşik Devletlerine ulaştı

Çin’in Wuhan kentinde ki küçük bir balık pazarından ortaya çıktığı düşünülen bu virüs, Shanghai ve Beijing’de de görüldü.
Çin’de bu tehlikeli corona virüsünün bulaştığı kişi sayısı 311’e yükselirken bazı hastalarının da durumunun ağır olduğu açıklandı.
Corona Virüsü, Çin dışında Taylan, Japonya ve Güney Kore’de de tespit edildi.

Bu ölümcül virüs ABD’ye de ulaştı. Washington’da ateşi olduğundan dolayı şüphelenilen iki kişinin kontrolleri sonucunda 1 tanesinde
Wuhan’da görülen corona virüsünü taşıdığı tespit edildi. Virüs bulaşan kişinin durumunun ağır olduğu belirtidi.

Dünya Sağlık Örgütü salgın uyarısı yaptı. Bu corona virüsüünn Çin’de ki diğer kentlere, hatta diğer ülkelere bile yayılma riskinin olduğu açıklandı.

Birçok ülkede corona virüsüne karşı önlemler alındı

ABD, Japonya, Avusturalya başta olmak üzere birçok ülke de virüse karşı önlem aldı.
Havaalanlarında da önlem amaçlı termal kameralar devreye sokuldu. Ve özellikle corona virüsünün ortaya çıktığı Wuhan kentinden gelen yolculara tek tek sağlık
kontrolleri yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir